Vybudoval kroměřížskou Květnou zahradu, shromáždil bohaté sbírky, postavil rezidence po celé Moravě. Olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna svými idejemi i vlivem pozvedl po třicetileté válce Moravu na evropskou úroveň. Jeho osobnosti se věnoval čtyřletý výzkum odborníků z Muzea umění Olomouc, Univerzity Palackého a Masarykovy univerzity. Výsledek je k vidění na výstavách v Olomouci a Kroměříži.
Výstavou nazvanou „Za chrám, město a vlast. Olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna uprostřed barokní Evropy“ v Arcidiecézním muzeu Olomouc a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži vyvrcholila několikaletá intenzivní práce desítek odborníků. „Jsme rádi, že jsme se na tak rozsáhlém výzkumu mohli podílet. Biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna je osobnost s výrazným evropským přesahem, která svým vlivem zasáhla hned do několika oblastí. Nejen pro odborníky, ale i pro nejširší veřejnost je proto zajímavé se seznámit jak s jeho odkazem v podobě uměleckých sbírek, architektury a podobně, tak i s vlivy a dobou, které ho formovaly,“ uvedla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění FF UP.
Olomouc: poutník z jiných časů
Olomoucká část expozice představuje biskupa Karla, jeho mládí, studium, kariéru. Nechybí také informace o zlomových dějinných okamžicích druhé poloviny 17. století. „Zvolil jsme netradiční formu vyprávění. Hlavní postavou expozice je sám biskup Karel v roli poutníka z jiného času, který příchozí seznamuje se svým příběhem i dobou, v níž žil a která může být pro dnešního člověka nepochopitelná. Proto jsou popisky k jednotlivým panelům na výstavě v první osobě jednotného čísla,“ vysvětlil kurátor Miroslav Kindl.
Návštěvník tak může poznat umělce, kteří pro biskupa tvořili i agenty, které využíval pro nákupy nejen uměleckých děl, ale i mnoha dalších věcí, například ovocných stromů, vzácných parfémů či alchymistických přípravků. „Vyzná se ale také z toho, proč nezarazil čarodějnické procesy a vydal inkvizici i jednoho ze svých lidí – děkana Kryštofa Aloise Lautnera,“ doplnil kurátor.
Kroměříž: budovatel a mecenáš
V kroměřížské Galerii Zámecké obrazárny i na dalších místech zámeckého areálu poznají návštěvníci biskupa Karla jako stavebníka a mecenáše. „Tato část výstavy se věnuje tomu, co vykonal na poli architektury. Nepředstavuje jen jednotlivé stavby, ukazuje také, co k nim biskupa inspirovalo. Jeho stavební činnost se opírala o plány významných architektů té doby, jejichž činnost a život dokumentují dopisy, faksimile architektonických plánů i poslední vůle,“ řekl kurátor Ondřej Zatloukal. Expozice nabídne také dobové vybavení rezidencí – nábytek, obrazy, zbroj a podobně.
K výstavě vyjdou v jejím průběhu dvě monografie, na kterých pracovaly tři desítky odborníků. První, jejímž editorem je Ondřej Jakubec, se zaměří na biskupovu osobnost a dobu. Editorem druhé publikace nazvané Místa biskupovy paměti je Rostislav Švácha z FF UP – bude to kontextuální vyprávění zaměřené na sídla, místa, sbírky a upomínky biskupa Karla. Obě obsáhlé knihy vyjdou v češtině a v angličtině.
Součástí výstavy, která potrvá do 29. září, bude i celá řada edukačních programů a přednášek.