Dějiny umění v kostce: nový kurz pro studenty celé univerzity

Repro: Žurnál Online
Čtvrtek 5. září 2019, 13:00 – Text: Ivana Pustějovská

Se zajímavou nabídkou pro studenty Univerzity Palackého přišla na počátku nového akademického roku katedra dějin umění filozofické fakulty. Pro studenty všech fakult připravila dvousemestrální kurz Dějiny umění v kostce.

Medici, přírodovědci nebo například budoucí právníci mají ojedinělou příležitost si vedle svého studia rozšířit i znalosti v oblasti umění. „Řada studentů a zaměstnanců univerzity má ráda výtvarné umění, ale profesně jsou zaměřeni jinak. Podle nás by ale byla škoda, kdyby neměli příležitost rozvíjet své kulturní zájmy a lépe porozumět výtvarnému umění, zvlášť když působí na univerzitě, která má specializované pracoviště. My na naší katedře se chceme podělit o naše znalosti se studenty různého zaměření, protože víme, že umění život člověka obohacuje. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli otevřít přehledový dvousemestrální kurz Dějiny umění v kostce 1 a 2,“ vysvětlila Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění.

Do historie světového i českého umění zavede studenty Zuzana Macurová z pořádající katedry. „Během zimního semestru probereme umělecké památky od antiky do renesance. Letní semestr bude zaměřen na umění od manýrismu do 20. století,“ upřesnila obsah kurzu. Připomněla, že posluchači nemusejí mít žádné vstupní znalosti z oboru. Stačí mít chuť se něco dovědět a zájem o umění.

Výuka bude probíhat každý čtvrtek od 26. září v čase 11.30–13.00 v Auditoriu maximu v Uměleckém centru UP (konvikt, 1. patro). Kurz za 3 kredity si (jako předmět C) mohou studenti zapsat ve Stagu do 30. září pod zkratkami DVU/DUK1 v zimním semestru a DVU/DUK2 v letním semestru.