Katedra dějin umění poprvé uspořádala Uměleckohistorickou olympiádu

Richard Král ze Střední školy řezbářské v Tovačově (zcela vpravo) zvítězil v Uměleckohistorické olympiádě katedry dějin umění FF UP. Foto KDU FF UP
Úterý 18. červen 2019, 19:10 – Text: Milada Hronová

Richard Král, posluchač Střední školy řezbářské v Tovačově, zvítězil v Uměleckohistorické olympiádě pro středoškolské studenty. Vůbec poprvé ji uspořádala katedra dějin umění filozofické fakulty.

„Mám velkou radost. Vítězstvím jsem si potvrdil, že můj záměr věnovat se kunsthistorii a historii je správný. Chtěl bych tyto obory studovat a jednou se jim i profesně věnovat,“ řekl Richard Král. Mezi jeho nejoblíbenější koníčky patří řezba a studium umění a historie. „Nejtěžší pro mne bylo odpovědět na otázku, kdo byl oblíbeným portrétistou u britské královské rodiny v období baroka,“ dodal.

Prostřednictvím olympiády chtěla katedra dějin umění FF podpořit zájem středoškoláků o dějiny umění. „Uvědomujeme si důležitost takových popularizačních iniciativ. Mohou ovlivnit mladé lidi v jejich životních rozhodnutích. My chceme podpořit ty, kteří již na střední škole projevují zájem o dějiny umění. Rádi jim v rozvíjení a kultivaci tohoto zájmu pomůžeme. Sama jsem na střední škole vyhrála jedno z kol olympiády v latině a tento úspěch podnítil mou lásku ke starým jazykům natolik, že jsem následně vystudovala klasickou filologii,“ uvedla Jana Zapletalová, vedoucí katedry dějin umění FF UP.

Na olympiádě studenti museli absolvovat test, v němž rozpoznávali obrázky, srovnávali jejich stáří, zakreslovali do mapy Evropy slavná muzea, dokreslovali části památek či určovali styly. Středoškolákům a jejich doprovodu se věnovali také akademičtí pracovníci katedry, kteří s různě zaměřenými skupinkami pak podle zájmu soutěžících prošli některé olomoucké památky.

„Olympiádu připravila Zuzana Macurová se čtyřmi studenty bakalářského a magisterského studia. Ideu, že studenti univerzity připravují olympiádu pro mladší studenty, pokládáme za velmi smysluplnou. Naši posluchači tak rozvíjejí své organizační i popularizační dovednosti a učí se profesionalitě a zodpovědnosti,“ doplnila Jana Zapletalová.

Uměleckohistorická olympiáda KDU FF UP 2019: 1. Richard Král (Střední škola řezbářská v Tovačově), 2. Martin Krátký (Střední škola řezbářská v Tovačově), 3. Ludmila Bílá (Gymnázium města Konice), Jan Malý (ARTECON Prostějov), Klára Straková (ARTECON Prostějov), Ludmila Ullmanová (Gymnázium města Konice).